Poczta kwiatowa

90x728



czwartek, 3 czerwca 2010

Czarna herbata: właściwości, przygotowanie i zaparzanie




Ogólnie o herbacie czarnej
Herbata czarna jest najbardziej znaną ze wszystkich herbat. Jest poddawana procesowi pełnej fermentacji, w zależności od regionu w jakim jest produkowana poddaje się ją różnym metodą obróbki. Podstawowe etapy to: więdnięcie, zwijanie, fermentowanie i suszenie. Napar ma żywy, czerwonawy kolor lub ciemny. Herbata czarna pochodzi z licznych plantacji w Indiach, Chinach i Afryce. Szczególnie aromatycznie herbata Darjeeling pochodzi z północy Indii. Równie cenione i znane są również Assam oraz Cejlon, czyli herbata pochodząca z Sri Lanki.


Przygotowanie naparu
Przygotowanie idealnego naparu z herbaty liściastej wymaga staranności i czasu. Oczywiście można zrobić to mniej dokładnie, ale wtedy rezultat nie będzie tak doskonały. Woda przeznaczona do parzenia powinna być miękka, powinna zawierać jak najmniej soli mineralnych, a w szczególności soli wapnia i magnezu. Niektóre gatunki herbat nadają się lepiej do parzenia w twardej wodzie, np. gatunki z rejonu Assam.


Zalewanie herbaty czarnej
Herbata czarna powinna być zalewna wodą wrzącą w drugim, tak zwanym białym stadium wrzenia. Jest to moment, w którym duża ilość pęcherzyków w wodzie sprawia, że woda wydaje się biała. Woda przegotowana, czyli taka, która przeszła w trzecie, mocne wrzenie i duża ilość pęcherzy szybko odrywa się od powierzchni, pozbawia napar aromatu odbijając się niekorzystnie na jakości. Woda niedogotowana z pierwszego wrzenia, gdy na jej powierzchni pojawiają się pierwsze pęcherzyki obniża jedynie ekstakywność herbaty.


Miarkowanie herbaty czarnej
Dla każdego gatunku miarkowanie suchej herbaty jest różne. Średnio przyjmuje się, że dla uzyskania dobrego naparu na każde 200 ml wody (szklanka) należy użyć od pół do jednej łyżki suchej herbaty. Gdy jest to dzbanek o pojemności jednego litra należy dodać jeszcze jedną dodatkową łyżeczkę. Łyżeczka to mniej więcej 2,5 g suchej herbaty.


Dobrze jest także ogrzać czajnik, w którym jest parzona herbata, można zrobić to w prosty sposób zalewając go kilka razy wrzątkiem. Następnie należy go wytrzeć do sucha. W kolejnym kroku wsypujemy do niego odpowiednią ilość herbaty, a następnie zalewamy wodą w stadium białego wrzenia.


Parzenie herbaty czarnejW przypadku użycia miękkiej wody najlepszy czas parzenia to 3,5-4 minuty, wtedy aromat jest najintensywniejszy. Od takiej zasady są jednak wyjątki czego przykładem jest herbata Darjeeling, którą parzy się najwyżej 3 minuty. Do czasu zaparzania należy brać pod uwagę twardość wody (im twardsza tym dłuższe zaparzanie) oraz stopień rozdrobnienia herbaty (im drobniejsza tym zaparzanie krótsze).


Przy parzeniu krótkim do 3 minut w naparze dominuje teina, która później wiązana jest przez uwalniające się do niego garbniki. W efekcie przy krótkim parzeniu uzyskujemy napar pobudzający, a przy dłuższym relaksujący. Na powierzchnie dobrze zaparzonej herbaty pojawia się charakterystyczna piana. Dobrze zaparzona herbata posiada pełny, intensywny smak i aromat pozbawiony nadmiernej goryczy będący skutkiem nieprawidłowego lub zbyt długiego parzenia.


Smak i AromatAromat tworzy się w trakcie parzenia i utrzymuje około 6 minut. Zawarty jest w charakterystycznej pianie na powierzchni herbaty, w dobrze zaparzonej herbacie da się go bardzo łatwo wyczuć. Tylko świeżo zaparzona gorąca herbata ma właściwy sobie wartościowy smak i aromat.


Test smaku i aromatu
Na co dzień poza prawdziwymi koneserami herbat nikt nie przywiązuje uwagi do tak doskonałego parzenia herbaty. Sprawdziliśmy osobiście smakując herbatę dobrze zaparzoną i herbatę celowo zaparzoną nieprawidłowo. Okazało się, że czas parzenia wpływa zdumiewająco na smak herbaty, w zależności od niego można się w niektórych przypadkach pokusić o stwierdzenie, że pije się zupełnie inną herbatę! Okazało się również, że zaparzenie herbaty w oddzielnym małym porcelanowym czajniczku i przelanie jej do cienkiej porcelanowej filiżanki również zmienia jej smak. W przeciwieństwie do herbaty parzonej w szklance ma ona delikatniejszy smak oraz aromat pozbawiony gorzkiego posmaku. Dlaczego tak się dzieje? Nie jesteśmy naukowcami w tej dziedzinie i nie potrafimy tego dokładnie wyjaśnić w naukowy sposób jednak korzystamy z wieloletnich tradycji, które nie bez powodu powstały drogą naturalną i sprawdzają się w praktycznym użyciu.
Kraina herbaty


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz



Handmade Gift Ideas