"Starożytni Chińczycy mawiali, że herbata jest lepsza od wina, bo orzeźwia nie upijając, i lepsza od wody, bo nie przenosi infekcji. By dbać o jej jakość ułożyli także specjalny dekalog".
1. Nigdy nie pij herbaty na pusty żołądek.
Gdy spożywamy herbatę na pusty żołądek, jej „zimna natura”, dostawszy się do organizmu, oziębia żołądek i śledzionę. W starożytnych Chinach krążyło porzekadło, aby nie pić herbaty na „puste serce”.
2. Nigdy nie pij zbyt gorącej herbaty.
Mocno rozgrzany napar podrażnia gardło, przewód pokarmowy i żołądek. Długotrwałe i regularne picie gorącej herbaty może doprowadzić do zmian chorobowych w tych organach. Wedle badań naukowców spożywanie herbaty o temperaturze przekraczającej 62 stopnie Celsjusza może prowadzić do zwiększenia wrażliwości ścian żołądka, co w rezultacie zwiększa ryzyko jego uszkodzenia, dlatego temperatura herbaty nie powinna przekraczać 56 stopni.
3. Nigdy nie pij zimnej herbaty.
O ile gorąca herbata orzeźwia, dodaje wigoru i odświeża umysł, o tyle wystudzona zatrzymuje w organizmie „zimno” i doprowadza do gromadzenia się w przewodzie pokarmowym groźnych wydzielin i śluzu. Chodzi tu o herbaty wystudzone, odstałe, nie zaś o „Ice Tea” przygotowane za pomocą lodówki czy lodu.
4. Nigdy nie pij zbyt mocnej herbaty.
Duża zawartość teiny może doprowadzić do bólu głowy i stanów depresyjnych, określanych przez starożytnych Chińczyków mianem melancholii. Teinę można przedawkować!
5. Nigdy nie parz herbaty zbyt długo.
Każdy rodzaj herbaty należy parzyć przez odpowiednią ilość czasu – najczęściej 3-5 minut. Dłuższe parzenie doprowadza do utlenienia się olejków eterycznych i polifenoli zawartych w herbacianym naparze. W efekcie herbata traci nie tylko na przezroczystości i smaku, ale radykalnie pozbywa się składników odżywczych (utlenieniu ulegają m.in. witaminy C i P czy aminokwasy). Co więcej, długo parzona herbata może stać się świetną pożywką dla mikroorganizmów i grzybów.
6. Nigdy nie zaparzaj herbaty zbyt wiele razy.
Maksymalną liczbę zaparzań określa się najczęściej na 3-4 razy. Kolejne parzenia nie wydobędą już z liści niczego dobrego, przeciwnie, do naparu dostaną się wtedy składniki szkodliwe.
7. Nigdy nie pij herbaty przed jedzeniem.
To dotyczy także wody, soków i innych płynów. Dlatego że picie czegokolwiek przed jedzeniem rozcieńcza ślinę i kwasy żołądkowe. Co więcej, herbata wypita na pusty żołądek może tymczasowo zmniejszyć przyswajanie protein.
8. Nigdy nie pij herbaty od razu po jedzeniu.
Herbata w dużych ilościach rozcieńczy kwasy żołądkowe i spowolni procesy trawienne. Zatem pijmy ją pół godziny po posiłku.
9. Nigdy nie popijaj leków herbatą.
Składniki zawarte w herbacie spowalniają przyswajanie się leków. Medykamenty popijajmy czystą wodą.
10. Nigdy nie pij „wczorajszej” herbaty.
Napar, który wytrzyma w kubku 24 godziny traci swoje właściwości odżywcze i witaminy, a także, co ważne, staje się świetną pożywką dla drobnoustrojów, grzybów itd. Lepiej zaparzyć nową filiżankę.
Kraina herbaty
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz